Türkiye Cumhuriyeti

Seul Büyükelçiliği

Büyükelçilik Tarihi ve Önceki Büyükelçilerimiz

Kore Yarımadası’nda yapılan arkeolojik çalışmalar, bölgenin ilk çağlardan bu yana meskun olduğunu göstermektedir. Kore'de ilk devlet MÖ 2333 yılında Çosun halkının lideri Tangun tarafından kurulmuştur. Tarih boyunca çeşitli hanedanlıklar tarafından yönetilen Kore, bu süre içinde de bölgenin iki büyük devleti olan Çin ve Japonya'nın nüfuz mücadelelerine sahne olmuştur. 1904-1905 Rus-Japon savaşını Japonların kazanmasını takiben Kore bu ülkenin etkisi altına girmiş, 1910 yılında da Japonya tarafından ilhak edilmiştir. İkinci Dünya Savaşı'nın Japonya’nın yenilgisiyle sona ermesiyle birlikte 35 yıl süren işgal dönemi biten Kore'de 1948 yılında yapılan seçimler sonucu Kore Cumhuriyeti kurulmuş, 38. paralelin kuzeyinde SSCB denetimi altındaki bölgede de Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ilan edilmiştir. Kuzey Kore'nin 25 Haziran 1950'de Güney'e saldırmasıyla Kore Savaşı başlamış, SSCB’nin desteğinin yanısıra ÇHC, Kuzey Kore'nin yanında yer alırken, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 16 ülke BM kararları doğrultusunda Kore Cumhuriyeti’nin yanında yer almıştır. Üç yıl süren savaş 1953'de Panmunjom'da imzalanan Ateşkes Anlaşması’yla sona ermiştir. Sözkonusu Ateşkes Anlaşması halen yürürlüktedir. Barış Anlaşması imzalanmadığından, Kore Savaşı teknik olarak devam etmektedir. (Savaşta 3 milyon Koreli hayatını kaybetmiştir. Ülkemiz de 21.212 askerle katıldığı savaşta yaklaşık 1000 şehit vermiştir.)
 
Dr. Kamil İdil
Büyükelçi
30.09.1957-20.10.1959
Hikmet Hayri Anıl
Büyükelçi
30.04.1960-14.12.1963
Bülent Görkem
Büyükelçi
15.12.1963-07.07.1964
Okan Gezer
Büyükelçi
08.07.1964-30.09.1966
Şarık Arıyak
Büyükelçi
01.10.1966-13.04.1967
Bülent Kestelli
Büyükelçi
14.04.1967-07.06.1971
Yücel Ayaslı
Büyükelçi
07.06.1971-30.05.1972
Melih Erçin
Büyükelçi
31.05.1972-30.06.1980
Erdil Akay
Büyükelçi
08.07.1980-19.04.1982
Bedrettin Tunabaş
Büyükelçi
23.04.1982-16.11.1984
Metin Sirman
Büyükelçi
23.11.1984-16.12.1986
Yunus Güçel
Büyükelçi
29.12.1986-24.02.1989
Muammer Akçer
Büyükelçi
11.03.1989-24.12.1990
Turhan Fırat
Büyükelçi
25.12.1990-16.03.1994
Kaya G. Toperi
Büyükelçi
15.06.1994-30.04.1996
Halil Dağ
Büyükelçi
16.10.1996-01.11.2000
Tomur Bayer
Büyükelçi
16.11.2000-04.01.2003
Selim Kuneralp
Büyükelçi
15.01.2003-17.12.2005
Deniz Özmen
Büyükelçi
31.12.2005-30.09.2009
Erdoğan Şerif İşcan
Büyükelçi
13.11.2009-05.05.2011
Naci Sarıbaş
Büyükelçi
15.06.2011-16.12.2013
Arslan Hakan Okçal
Büyükelçi
01.01.2014-02.01.2014
Arslan Hakan Okçal
Büyükelçi
02.01.2014-