Türkiye Cumhuriyeti

Seul Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Değerli vatandaşlarım,

İki yıldır Seul Büyükelçisi olarak ülkemizi nezdinde temsil etme onuruna sahip olduğum Kore Cumhuriyeti ile ilişkilerimizin hızla geliştiğini memnuniyetle vurgulamak isterim.

Her zaman özel ilişkilere sahip olduğumuz Kore’yle dostluğumuz Kore Savaşı şehitlerimizin ve gazilerimizin kanlarıyla yazılan ortak tarihimizden kuvvet almaktadır. Türk askerlerinin Kore Savaşına katılımı, dostluğumuzu eşsiz bir “kan kardeşliğine” dönüştürmüştür.

Böylesine özel temeller üzerine kurulu ilişkilerimizin, zamanla daha da gelişerek olgunlaşması hepimizi memnun etmektedir. Bugün gelinen noktada, Türkiye ve Kore “stratejik ortaklar”dır.   

2013 yılında yürürlüğe giren, Türkiye’nin şimdiye kadar imzaladığı en kapsamlı ekonomik anlaşma olan Türkiye-Kore Serbest Ticaret Anlaşması iki ülkenin ilişkilerinde yeni bir sayfa açmıştır. 

2015 yılında Serbest Ticaret Anlaşması çerçevesindeki Yatırımlar ve Hizmetler Anlaşmaların da imzalanmasıyla ekonomik ilişkilerimiz ivme kazanmıştır.

Kore’ye geldiğimde 5,5 milyar Dolar düzeyinde olan ikili ticaret hacmi, iki yıl gibi kısa bir sürede 7,5 milyar Dolar’ı aşmıştır. Ticari ilişkilerimizin daha dengeli bir yapıya kavuşturulması ve ülkemize daha fazla Kore yatırımı çekilmesi öncelikli hedeflerimiz arasındadır.

İstanbul ile Seul arasında mevcut olan günde üç doğrudan uçuş bağlantısı ve Korelilerin ülkemizin turizmine yönelik artan ilgisi sayesinde halklarımız arasındaki ilişkiler hızla gelişmektedir. 2015 yılında yaklaşık 230 bin Koreli turisti Türkiye’de ağırlamış bulunuyoruz.

İki ülke arasındaki yoğun bir temas trafiği bulunmaktadır. 2015 Kasım ayında Antalya'da düzenlediğimiz G20 Zirvesi'ne Kore Cumhurbaşkanı Sayın Park Geun-hye'nin katılmış olması bize onur vermiştir. Kore ile kültürel, sportif, akademik ve sosyal temaslar da hızla artmaktadır. Ülkemizin başta resmi ve kültürel temasları olmak üzere, Büyükelçiliğimizin tüm faaliyetleri hakkında size sosyal medya sitelerimiz üzerinden zamanlı bilgiler sunmaya gayret ediyoruz. Vatandaşlarımızın bu sitelerimizi giderek daha fazla kullanmaları bizi mutlu etmektedir.

Vatandaşlarımızdan konsolosluk hizmetleri başta olmak üzere, her konuda alacağımız düşünce ve tavsiyeler hizmet kalitemizin yükseltilmesine önemli katkılarda bulunacaktır.

Değerli vatandaşlarım,

Kore’de ülkemizi layıkıyla temsil etmek ve sizlere daha kaliteli hizmet sunabilmek amacıyla 2015 yılında satın aldığımız yeni binamıza, yapılacak tadilattan sonra bu yıl içinde taşınmayı öngörmekteyiz. Yeni binamıza taşınmayla ilgili gelişmeleri önümüzdeki dönemde sosyal medya ve web sitemiz üzerinden sizlerle paylaşacağız.

Sizleri sevgiyle selamlıyor, saygılarımı sunuyorum.

Arslan Hakan Okçal

Büyükelçi